Praca on-line na lekcjach fizyki
Zmiesza się czy nie? - nawet podczas nauki zdalnej na fizyce doświadczalnej eksperymentujemy W górnej szklance jest gorąca woda, a dolnej zimna. Woda gorąca ma mniejszą gęstość, a woda zimna większą (jest "gęstsza"). Jeśli na górze jest ciecz o mniejszej gęstości, to nie miesza się ona z cieczą o większej gęstości (na dole). Gdybyśmy zrobili na odwrót, czyli woda zimna byłaby na górze, a ciepła na dole to zimna opadałaby na dno, ponieważ jej gęstość jest większa niż wody ciepłej i wtedy ciecze zmieszałyby się i nie byłoby widać różnicy w kolorach. Powstałaby jednobarwne mieszanina.
Robimy poduszkowce
Przewodzenie prądu przez ciecze
Przebijanie balona wykałaczką-działanie sił spójności
Siły spójności cząsteczek, które oddziałują na gumę są duże w miejscu gdzie guma jest grubsza (mniej naciągnięta). W takie miejsce można wbić wykałaczkę, która nie pozwoli cząsteczkom powietrza uciec z balonu. Działa jak korek w wannie.
Doświadczenia z balonami
Strumień powietrza z suszarki wytwarza korytarz niższego ciśnienia, w którym są balony. Z zewnątrz na balony działa wyższe ciśnienie atmosferyczne. Dzięki czemu balony utrzymują się w korytarzu powietrza. Sposób połączenia balonów wymusza obrót całego układu.