Uczniowie na warsztatach edukacyjnych w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta w Warszawie

„Przyszłość będzie inna Wizje i praktyki modernizacji społecznych po roku 1918”. Po raz trzecia nasi gimnazjaliści uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta w Warszawie. Tematem zajęć była wystawa ukazująca modernistyczne idee społeczne kształtujące się w Polsce po I wojnie światowej lub wdrażane w życie za sprawą instytucji i organizacji, których powstanie wiązało się z odzyskaniem niepodległości.
Choć idee te wpisują się w szerszy nurt przemian społeczno-obyczajowych w powojennej Europie, to sytuacja odbudowywania zarówno państwowości po ponad wieku nieobecności na politycznej mapie świata, jak i tożsamości podzielonego dotąd zaborami i rozwarstwionego społeczeństwa, w którym utrzymywały się nędza i zacofanie, stanowiła dla ich narodzin oraz rozwoju szczególnie podatny grunt. Przypominała organizację życia społecznego. Odwoływały się do potrzeb dotychczas niedowartościowanych grup społecznych, jak kobiety, dzieci, robotnicy czy grupy narodowe, oraz nakierowane były na integrację i niwelowanie podziałów. Na wystawie pokazane zostały one za pomocą szeroko rozumianej kultury wizualnej, a w szczególności takich jej dziedzin jak architektura, wzornictwo, teatr, prasa i fotografia. Jednak jej kluczowym medium jest film, prawdziwa „maszyna nowoczesności” — zarówno artystyczny, eksperymentalny, jak i dokument czy tzw. kino popularne. Posumowaniem były warsztaty na których nasi gimnazjaliści tworzyli plakaty promujące jeden z filmów oglądanych podczas zwiedzania.
Koordynator projektu: Beata Podkowińska