Kontrast:   normalny wysoki  |  obrazy:   kolorowe czarno-białe  |  Normalny układ strony Szeroki układ strony  |  A- A A+  | 

Spacer po Warszawie



Już po raz kolejny uczniowie klas drugich mieli możliwość uczestniczyć w niezwykłej wycieczce „Szlakiem bohaterów Kamieni na Szaniec” pod kierownictwem pana Grzegorza Sadowskiego, który z wielką pasją i przejęciem opowiadał młodzieży historię przyjaźni,bohaterskich czynów, wielkiego zaangażowania młodych ludzi walczących o wolność Warszawy.
Wycieczka była również niezapomnianym przeżyciem ze względu na niespodziewane spotkanie 95-letniego starszego Pana, który jak się okazało był świadkiem ale i uczestnikiem wydarzeń z roku 1943. Żywa lekcja historii jaką mieliśmy możliwość doświadczyć na długo pozostanie w naszej pamięci.
„Kamienie na Szaniec” to książka – legenda. To historia młodych ludzi, brutalnie rzuconych w wir wojny, których bohaterskie czyny poznają kolejne pokolenia młodzieży od roku 1943, kiedy ukazało się pierwsze wydanie książki. Wycieczka śladami bohaterów lektury „Kamienie na Szaniec”, czyli Zośki, Rudego i Alka, przybliży uczestnikom miejsca, wydarzenia i postacie opisane przez Aleksandra Kamińskiego, jak również pozwoli poznać historię okupowanej Warszawy i jej mieszkańców. Poznając Warszawę czasów wojny dla młodzieży, która przeczytała „Kamienie na szaniec” jest to z pewnością wartościowa wycieczką, podczas której poznają ideały kierujące młodymi ludźmi podczas wojny, a także zobaczą konkretne miejsca związane z wydarzeniami opisanymi w książce.
W programie naszej wycieczki znalazły się następujące miejsca:
 Al. Szucha, Mauzoleum Walki i Męczeństwa, dawnej siedziby Gestapo, gdzie przesłuchiwany był Rudy,
 Spacer śladami akcji pod kryptonimem Meksyk II, podczas której odbito Rudego z rąk Niemców – Akcja pod Arsenałem
 Muzeum Więzienia Pawiak, gdzie przetrzymywany był Rudy i gdzie młodzież będzie mogła usłyszeć opowieści o życiu w najstraszniejszym warszawskim więzieniu, a także zobaczyć pierwsze wydanie książki „Kamienie na szaniec”, 

 Cmentarz Powązki Wojskowe jako ostatni punkt programu, jest miejscem zadumy i oddania hołdu tym młodym ludziom, którzy z narażeniem życia walczyli z okupantem. To tutaj w słynnej kwaterze Brzozowych Krzyży pochowani zostali bohaterowie książki Zośka, Alek i Rudy, ale też ich koledzy, a także autor książki Aleksander Kamiński.





©2017 Liceum Ogólnokształcące w Nadarzynie
Deklaracja dostępności   |   Projekt i realizacja: 10M